Przejdź do treści

Pomiar

Jak stworzyć najlepszą kuchnię na wymiar?

Z pewnością niejedna osoba marzy o własnej, praktycznej, a zarazem eleganckiej kuchni. Teraz te marzenia mogą bardzo łatwo się ziścić, a to za sprawą mebli zaprojektowanych pod wymiar. Trend tworzenia kuchni na zamówienie dość sprawnie wpisał się w potrzeby naszego społeczeństwa. Nic w tym dziwnego. Wystarczy porównać meble kupowane z tanich, gotowych zestawów — niezbyt praktyczne, mające wystające krawędzie i różną wysokość — z tymi idealnie dopasowanymi, czyniącymi kuchnię przestronną i funkcjonalną. Wybór jest dość prosty, prawda?

O czym należy pamiętać, projektując kuchnię?

kuchnia na wymiar

Mimo że współcześnie większość osób korzysta bezpośrednio z usług producentów mebli, to wciąż nie wszyscy wiedzą, jak sprawnie i przede wszystkim właściwie zaprojektować kuchnie na wymiar. Oczywiście rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradców, którzy wykonają niezbędne pomiary i pomogą w zaprojektowaniu wnętrza. Nie każdy chce jednak z takich usług korzystać. Wtedy trzeba szczególnie pamiętać o kilku czynnościach.

Zwymiaruj pomieszczenie…

Podstawą jest, by podczas pomiarów uwzględnić przede wszystkim otwory okienne i przyłącza wodociągowe oraz elektryczne. Należy zatem zdecydować, gdzie i w jaki sposób będzie chciało się korzystać z instalacji. Podczas wymiarowania ustala się, w jakim miejscu będą znajdowały się konkretne meble i urządzenia kuchenne. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę, by korzystanie z kuchni nie sprawiało problemów.

Poleca się zastosować zasadę praktycznego trójkąta. Na jego wierzchołkach powinien być umieszczony zlew, kuchenka oraz lodówka. Najlepiej, gdyby odległość między nimi nie była mniejsza niż 120 cm, choć oczywiście wszystko zależy od wymiarów kuchni. Aby przygotować się do wykonania pomiarów, należy wcześniej sporządzić szkic pomieszczenia, następnie kolejno zmierzyć ściany (z uwzględnieniem m.in. przerw na wiszące szafki), kąty oraz drzwi.

Dobierz odpowiednie meble…

Kształt, rodzaj i kolorystyka mebli powinny zostać dostosowane do własnych potrzeb. Można kierować się aktualnymi trendami oraz wygodą. Jeśli dysponujesz dużą ilością garnków i cięższych przyborów kuchennych, zdecyduj się na większą ilość szafek stojących. Jeżeli posiadasz do tego niemało naczyń, wybierz też szafki wiszące. Przydatna w kuchni okazuje się także płyta indukcyjna, która może posłużyć jako dodatkowe miejsce na blacie.

Szafki na wymiar mogą posiadać szklane drzwiczki lub być w całości zabudowane. Wybierając pierwsze, można nadać wnętrzu przytulności i wyeksponować stylowe kieliszki lub naczynia. Tych drugich nie powinno zabraknąć do ukrycia artykułów, którymi nie do końca chcemy chwalić się gościom, a przy tym cenimy sobie minimalizm. Warto zwrócić uwagę, by meble na wymiar były nie tylko stylowe, ale też komfortowe w użytkowaniu. Można w nich zastosować nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak kosze obrotowe, najróżniejsze systemy prowadnic i praktyczne schowki.

Zadbaj o materiały…

kuchnia na wymiar

Od materiałów zależy żywotność naszych mebli. Można zdecydować się np. na płyty laminowane o wysokiej odporności na zabrudzenia, różnice temperatur czy ścieranie. Są one też stosunkowo niedrogie. Z kolei meble kuchenne na wymiar wykonane z drewna podkreślą piękno i unikalność pomieszczenia. Najdroższe, a zarazem najtrwalsze będą meble zestawione z kamieniem (marmurem, granitem lub innym). Można łączyć je również z konglomeratem lub ceramiką.

Jak widać, czynników mających wpływ na dobrze zaprojektowaną kuchnię jest mnóstwo. Właśnie dlatego lepiej skorzystać z pomocy doradcy, który nie tylko dokona wszystkich pomiarów, ale też przedstawi setki pomysłów i inspiracji na zagospodarowanie małych i dużych kuchni. Pomoże w wydzieleniu najważniejszych stref — przygotowywania, gotowania i podawania posiłków. Dobierze też najodpowiedniejszy styl mebli, a gotowy projekt przedstawi w formie 3D i ostatecznie prześle go do producenta.

Pomiar

[]